Jaślanie i Mieszkańcy Powiatu Jasielskiego pamiętają o poległych i zmarłych Rodakach na Kresach

Wzorem ubiegłego roku, w czwartek i piątek  7-8 listopada, siedemnastka harcerek i  harcerzy 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz dziewiątka uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle odbyła wycieczkę patriotyczną do Sambora i Lwowa. Zabrali ze sobą ponad 1 500 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz 139. DH „Lisy”.
Opiekunami młodych ludzi w wyprawie „Jaślanie pamiętają o poległych i zmarłych Rodakach na Kresach” byli jej pomysłodawcy: hm. Wiesław Hap – historyk, regionalista, drużynowy „Lisów”  oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Edwin Bebło – pilot wycieczki, geograf i przewodnik beskidzki, Marcin Dziedzic – nauczyciel i dziennikarz portalu jaslo4u.pl. Pomagali im: Maria Stach i Kinga Kasińska-Stal – nauczycielki Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle, instruktorka harcerska – hm. Dorota Rzońca oraz druhowie Marcin Grabek i Sebastian Wiatr.


 
Delegacja jasielska zabrała ze sobą za wschodnią granicę wszystkie zebrane znicze. Część nich została przekazana w Samborze w Domu Polskim Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze na ręce jego prezesa – Marii Ziembowicz. Trafią one na groby miejscowych Polaków.  Prezes Ziembowicz wraz ze współpracownikami bardzo serdecznie przyjęła jasielskich gości i przybliżyła działalność tego towarzystwa oraz historię powstania ich siedziby. Pozostałe znicze zostały zapalone na grobach polskich na lwowskich cmentarzach: Janowskim, Łyczakowskim i „Orląt” oraz przed pomnikami na lwowskich Wzgórzach Wuleckich – w miejscu mordu polskiej elity intelektualnej dokonanego przez okupanta niemieckiego. Młodzi jaślanie wraz ze swoimi opiekunami posprzątali też te miejsca, głównie poprzez pozbieranie i wyniesienie wypalonych zniczy.



Wiesław Hap podkreśla, że: „Mimo napiętego programu naszej patriotycznej wyprawy, zależało mi na tym byśmy oprócz porządkowania grobów i zapalania zniczy na Cmentarzach: Łyczakowskim, „Orląt” i Janowskim, dotarli jeszcze do kolejnych, innych miejsc. W ubiegłym roku byliśmy w Zadwórzu, miejscowości gdzie odbyła się bitwa z bolszewikami zwana „Polskimi Termopilami”, a w tym roku udało nam się oddać hołd polskim ofiarom z czasów zagłady hitlerowskiej. Zapaliliśmy znicze przed pomnikami przypominającymi tragiczne wydarzenie na Wzgórzach Wuleckich, kiedy 4 lipca 1941 roku Niemcy rozstrzelali polskich profesorów i docentów z lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin.”

Ważnym wydarzeniem było również spotkanie jaślan z Konsulem RP we Lwowie Rafałem Kocotem, do którego doszło na Cmentarzu „Orląt”. „Lisy” pod kierunkiem swojego drużynowego przeprowadziły Apel Pamięci, w którym oddano cześć Polakom walczącym o niepodległość, w dużej mierze pochowanych na tamtejszej nekropolii. Następnie wraz z konsulem złożono wieniec z biało-czerwonych kwiatów „W hołdzie poległym – Miasto Jasło”. Później okolicznościowe przemówienie wygłosił konsul Rafał Kocot. Nawiązał do wydarzeń historycznych i do zbliżającego się Święta Niepodległości oraz  podziękował organizatorom i uczestnikom patriotycznej wyprawy z Jasła za to wartościowe przedsięwzięcie. Po wspólnym zdjęciu, każdy z młodych jaślan zaniósł małą biało-czerwoną chorągiewkę na wybraną mogiłę jednego z obrońców Lwowa. Na zakończenie, przed grobem najmłodszej ofiary walk, sześcioletniego „Orlątka”, w mieście narodzin polskiego skautingu – harcerstwa, druhna Natalia i druh Oliwier złożyli Przyrzeczenie Harcerskie.


Istotnym elementem wyprawy było również poznanie przez harcerzy i uczniów historii Lwowa oraz roli jaką to miasto, zawsze wierne Rzeczypospolitej, i jej polscy mieszkańcy, odegrali w dziejach naszej Ojczyzny. Równie ważne było też zwiedzenie miejsc pochówku naszych wybitnych rodaków na Cmentarzu Łyczakowskim, m.in. grobów powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych, ludzi kultury, nauki, społeczników i innych zasłużonych Polaków. Dużym przeżyciem dla młodych uczestników patriotycznej akcji było zwiedzenie z lokalnym przewodnikiem polskim, Teresą Panową ważnych miejsc naszej historii i kultury, zabytków i pomników.


 

Pomysłodawcy społecznej akcji „Jaślanie pamiętają o poległych i zmarłych Rodakach na Kresach”: Wiesław Hap, Edwin Bebło i Marcin Dziedzic, organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, jasielska 139. Drużyna Harcerska „Lisy” oraz Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle – składają podziękowania za pokrycie kosztów transportu autobusowego: Staroście Jasielskiemu Panu Adamowi Pawlusowi,  Wójtowi Gminy Jasło Panu Wojciechowi Piękosiowi, Panu Wiesławowi Okarmie – właścicielowi Zakładu Pogrzebowego „Okarma”, Panu Krzysztofowi Gorczycy – właścicielowi F.H.U. „Gorczyca” Nagrobki  Jasło, Panu Tomaszowi Wojdyle – właścicielowi Firmy „Żelbud” i Panu Henrykowi Koniecznemu – właścicielowi Firmy Przewozowej „Hesta”. Panu Ryszardowi Pabianowi – Burmistrzowi Jasła dziękują za piękny wieniec oraz za materiały promocyjne Miasta Jasła.
Słowa szacunku i uznania kierują też w stronę wszystkich, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy, których zgromadzono ponad półtora tysiąca. Byli to: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 139. Drużyna Harcerska „Lisy”, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błażkowej, Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle, Szkoła Podstawowa w Bieździedzy, Szkoła Podstawowa w Święcanach, Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czeluśnicy, Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, Firma „Bispol” Andrzeja Czajki, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Magneto”, kibice „Czarnych” Jasło oraz pojedynczy mieszkańcy Jasła i powiatu, w tym w sposób szczególnie hojny – Władysław Mlicki z Cieklina.

SMJiRJ